Augusztus 1-én hajnalban az Index.hu hírek között böngésztem és egy cikkre lettem figyelmes melyből gépjármű csomagtartójában hagyott gyermek haláláról közöltek írást. A cikk előzetesére klikkelve a döbbenet ült ki az arcomra, az alábbi kép látványától:
Az életben sok dolog történik, még sem igazán szerencsés mi több felháborító, egy csecsemő halálának olvasóit, a néma felháborodás közben, egy buta módszerrel, fogyasztásra ösztönző reklámok olvasására késztetni. Lehet, hogy arra gondoltak az Index.hu munkatársai, hogy esetleg a megrökönyödéstől megszomjazom és elszaladok Coca Colát vásárolni?
Azok pedig akik ezt így, ebben a formában kihelyezték az Internetre, nem érezték, hogy ez nem illik? Még sem ildomos egy gyermek halálát ilyen módon felhasználni, mert hát ugyebár, biztos sokan megnézik akik felháborodnak a beharangozó sorok láttán? Netán pont azt érik el amit nem szeretnének a Coca Cola gyártói, nevezetesen, hogy többet nem vásárolok ezek után Coca Colát? Magam részéről eldöntöttem: Aki nem tiszteli egy gyermek tragikus halálát és a róla szóló hírrel akar terméket eladni, attól nem vásárolok: Semmit!
Néhány évvel ezelőtt egy akkor még a GPS forgalmazók világában kezdő cég vezetőjével történt iroda megbeszélés során, az egyik Index.hu cikk képét megtekintve ismerte fel barátom édesapját, aki a Nyugati pályaudvaron kapott infarktust és meghalt. A cikk arról szólt, hogy egy ember össze esett a Nyugati pályaudvaron és meghalt. Rossz érzése lett a barátomnak és felhívta a mentőket. A mentőszolgálattól tudta meg, hogy akit látott az valóban az édesapja! Na most bele gondoltam, miképpen festett volna ez a történet, egy Coca Cola reklámmal letakarva és nem jut eszembe már semmi, csak a néma és őszinte felháborodás…
„Azok pedig akik ezt így, ebben a formában kihelyezték az Internetre, nem érezték, hogy ez nem illik?”
Ezzel a mondattal tökéletesen egyetértek!!! Ebben a vonatkozásban tényleg nem túl ízléses ez a reklám.
DE és itt jön a nagy DE NEM a reklám készítője vagy szereplője dönti el, hogy melyik cikk mellé kerül majd a reklámja, hanem az oldal készítője, aki jelen esetben még véletlenül sem a Coca Cola. Ezt azért neked, mint honlapkészítőnek ildomos lenne tudnod…
Amikor az újságban adsz fel hirdetést, akkor sem döntheted el, hogy mi kerüljön melléd, mondjuk szexshop vagy gyászjelentés, vagy bármi más. Ez a szerkesztő felelőssége.
Plusz a cikked kicsit azért erőltetett, mivel a screenshoton világosan látszik, hogy ez egy pop up hirdetés, vagyis minden egyes általad megnyitott oldalhoz illetve cikkhez fölugrik. Azt pedig programozó legyen a talpán, aki meg tudja csinálni egy ilyen technológiánál, hogy melyik cikkeknél ugorhat vagy nem ugorhat fel ablak. Úgyhogy nem is mellé, hanem fölé tették a cikknek.
Röviden:”Az életben sok dolog történik, még sem igazán szerencsés mi több felháborító, egy csecsemő halálának olvasóit, a néma felháborodás közben, egy buta módszerrel, fogyasztásra ösztönző reklámok olvasására késztetni. ”
Ez a rész adja az iránypontot lévén ki lehet zárni hol jelenjen meg a reklám! A Popup nem egy bacilus, hanem egy alkalmazás! Van bekapcs meg kikapcs! Ennyi! 🙂